Η Περιβαλλοντική ομάδα του ΓΕΛ Ευηνοχωρίου εν δράσει !!!

Την  Τρίτη, 5 Μαρτίου 2024 , η περιβαλλοντική ομάδα του ΓΕΛ Ευηνοχωρίου , στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος  « Κλιματική αλλαγή , ο πλανήτης απειλείται » πραγματοποίησε επίσκεψη στον φορέα Διαχείρισης της λιμνοθάλασσας  Μεσολογγίου – Αιτωλικού. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους υγρότοπους  της περιοχής μας και στην συνέχεια συμμετείχαν σε ορνιθοπαρατήρηση. Ολοκληρώνοντας  τη διδακτική τους επίσκεψη , μετέβησαν στο δάσος του φράξου, το χαρακτηρισμένο ως “Διατηρητέο μνημείο της φύσης”, όπου ενημερώθηκαν για την σπουδαιότητα του, το εξαιρετικό ενδιαφέρον που παρουσιάζει από επιστημονική και περιβαλλοντική άποψη, αλλά και τα προβλήματα που δημιούργησε και δημιουργεί η ανθρώπινη παρέμβαση. Η άμεση επαφή με το φυσικό περιβάλλον και η πληροφόρηση από ειδικούς για θέματα περιβάλλοντος προβλημάτισαν, ευαισθητοποίησαν και πρόσθεσαν μια ακόμα ψηφίδα στην σφυρηλάτηση της οικολογικής συνείδησης των μαθητών.

Ευχαριστούμε θερμά την υπεύθυνη του φορέα , τους εργαζόμενους και το δασαρχείο Μεσολογγίου  για την φιλοξενία και ξενάγηση.

Αφήστε ένα σχόλιο